آفمس

آفمس

پایان نامه اقتصاد زعفران

پایان نامه اقتصاد زعفران

پایان نامه اقتصاد زعفران

فرمت فایل : doc

حجم : 91

صفحات : 56

گروه : پژوهش ها

توضیحات محصول :

پایان نامه اقتصاد زعفران


مقدمه

زعفران یكی از گیاهان استثنایی است كه در عین نیاز به آب كم، از بازده اقتصادی بسیار بالایی برخوردار بوده و علاوه بر اشتغال‌زایی فراوان و جلوگیری از مهاجرت روستاییان مناطق كم آب، قدرت ارزآوری شایان توجه این محصول، سالیانه ده‌ها میلیون دلار درآمد ارزی را به دنبال دارد. ایران اولین و بزرگترین تولیدكننده و صادركننده زعفران است كه در دهه‌های اخیر به علت كوتاهی در امر صادرات و بهبود كیفیت و بازاریابی رقبای ایران در بازار جهانی، عملكرد بهتری داشته‌اند. صادرات زعفران با توجه به مزیت نسبی ایران در تولید این محصول و ارزآوری آن از اهمیت زیادی برخوردار است[1].

پاره‌ای از مناطق كشور ایران با تنوع وسیع آب وهوایی، در زمینه تولید برخی از محصولات كشاورزی از مزیت نسبی قابل توجهی برخوردارند. شرایط ویژه‌ای كه از لحاظ جغرافیایی در مركز و جنوب خراسان وجود دارد، از قبیل كویری بودن، كیفیت نامناسب آب و فقر زمین از نظر عناصر غذایی مورد نیاز گیاه و روش‌های سنتی تولید محصولات كشاورزی از عواملی است كه رشد كشاورزی را در این مناطق محدود كرده است. در بین گیاهان زراعی، زعفران گیاهی است كه توانسته است با خصوصیات ویژه‌ی خود مسئله كم‌آبی مناطق مذكور را تحمل نماید و با داشتن بازده اقتصادی بالا، موجبات دلگرمی و ماندگاری بهره‌برداران را فراهم كند، لذا با توجه به صادراتی بودن زعفران و رقابت‌های موجود در سطح جهانی در زمینه رشد بازار، زعفران نیاز به تحقیقات اقتصاد كشاورزی در مورد بازاریابی و صادرات زعفران روزبه روز محسوس‌تر می‌شود[2].

تاریخچه

پیشینه‌ی تاریخی زعفران ایران حاكی از كشت و تولید فراوان و همچنین صادرات زیاد این محصول زراعی سنتی است، به طوریكه بعضی از شهرهای ایران به لحاظ تولید مرغوب و فراوان شهرتی فراوان كسب كرده بودند.

در عصر قاجار كه دوره‌ی شكست‌های نظامی و اقتصادی كشور بود، قسمتهایی از نقاط زعفران‌خیز ایران در ایالت آران كه بعدها روس‌ها آن را آذربایجان شوروی نامیدند، از كشور جدا گردید. در همین دوره در قسمت‌های زعفران‌خیز خراسان، زراعت این محصول با ناكامی مواجه بود، زیرا مصرف داخلی زعفران كشور به لحاظ فقر عمومی بسیار اندك و صادرات آن به خارج كشور به سبب بی‌توجهی دولت به امر بازرگانی خارجی و نداشتن شبكه راه‌ها، ناچیز بوده و این در حالی است كه قیمت تمام‌شده زعفران و نرخ فروش آن در بازار در مقایسه با سایر كالاهای مصرفی خوراكی بسیار نازل بوده است.

ركورد صادرات زعفران در اواخر قاجاریه،‌ تا جایی است كه میزان آن در مقایسه با كالاهای دیگر بسیار ناچیز به نظر می‌آید، بطوریكه سدیدالسلطنه (كبابی) طی گزارشی كه از ارزش صادرات بندرعباس در سال 1328 ه.ق. می‌دهد، در حالی كه 21230 تومان سبزیجات و 53272 تومان انغوزه و 27592 تومان گل سرخ و 100681 تومان پنبه و 6993 تومان روناس و  غیره از این بندر به مقصد خارج صادر شده است، فقط 95 تومان زعفران از این بند صادر شده است كه اگر صادرات از راه خشكی را هم رقمی در همین حدود به حساب آوریم و یا دو سه برابر منظور كنیم، باز هم رقم بسیار ناچیزی به دست می‌آید.

چارلز در كتاب خود از صدور زعفران از راه تبریز خبر داده، اما میزان آن را مشخص نكرده است[3].

تولید و تجارت جهانی این محصول همواره در دست ایرانیان بوده است، ‌اكنون نیز استان خراسان بیشترین و مرغوبترین زعفران جهانی را تولید می‌كند، گرچه در نواحی زعفران‌خیز گذشته ایران تلاش‌های موفقیت‌آمیزی در جهت تجدید زراعت این محصول آغاز شده است كه به نوبه‌ی خود نویدگر آینده‌ی درخشانتری برای زعفران در بازار جهانی نیز است[4].

میزان تولید زعفران

میزان تولید جهانی زعفران در حال حاضر بالغ بر 200 تا 210 تن است كه ایران با تولید سالانه 135 تا 160 تن مقام نخست را در جهان داراست. اسپانیا با تولید 5 تن در مقام دوم قرار دارد. كشورهای هندوستان، تركیه، یونان، مراكش، چین، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، روسیه و پاكستان در مجموع با تولید 20 تن در مقاوم سوم جای دارند. گزارش شده است كه میزان تولید زعفران در یونان بین 5 تا 7 تن، در مراكش 2 تا 3 تن، در كشمیر بین 2 تا 3 تن و در ایتالیا 20 كیلوگرم است.

برابر آمار وازرت جهاد كشاورزی، سطح زیر كشت زعفران در ایران در سال زراعی 78-77، 37 هزار هكتار بوده و میزان محصول تولید شده 173تن تخمین زده می‌شود. در سال 79-78 نیز سطح زیر كشت 40 هزار هكتار گزارش شده است كه با توجه به معضل خشكسالی 150 تن محصول تولید شده است. میزان زیر كشت زعفران در سال زراعی 80-79 بالغ بر 43 هزار هكتار و میزان برداشت محصول 176 تن بوده است و این ارقام در سال زراعی 81-80 به ترتیب 45 هزار هكتار و 180 تن بوده است كه این میزان برای  سال 82 حدود 185 تن پیش‌بینی شده است و پیش‌بینی می‌شود كه در پایان‌ برنامه سوم توسعه عملكرد زعلفران با رشد متوسط سالانه حدود 3/6 درصد از 8/4 كیلوگرم در هكتار به 5/6 كیلوگرم در هكتار افزایش یاید[1].[1] . ماهنامه تخصصی بازاریابی، شماره 31، دی و بهمن 83، ص5[1] . ماهنامه تخصصی بازاریابی، دی و بهمن 1382، شماره 31، ص5

[2] . زعفران فن‌آوری تولید و فرآوری/تهیه و تدوین محمد كافی و ... دیگران، مشهد، زبان و ادب، 1381

[3] . شناخت زعفران ایران، تالیف محمدحسن ابریشمی با مقدمه ایرج افشار و سیدمحمدعلی جمال‌زاده، انتشارات توس، سال 1366

[4] . زعفران ایران، شناخت تاریخی و فرهنگی و كشاورزی، تالیف محمدحسن ابریشمی، ویراسته‌ی دكتر محمدجعفر یاحقی، انتشارات آستان قدس رضوی، سال 1376

فهرست مطالب

پیش گفتار

مقدمه

تاریخچه

اهمیت اقتصادی زعفران

قیمت زعفران

قیمت جهانی زعفران

بازاریابی زعفران

تشكل‌های بازاریابی نیاز مبرم زعفران

میزان تولید زعفران

میزان صادرات زعفران در جهان

مشكلات صادرات زعفران

بورس بین‌المللی زعفران مشهد

ایران بزرگترین تولیدكننده و اسپانیا بزرگترین صادركننده زعفران جهان

آسیب‌شناسی صنعت زعفران ایران، چالش‌ها و راهكارها

سهم ایران در بازارهای جهانی زعفران 60 درصد است

 رقابت زعفران ایران با زعفران کشمیر آغاز شد

 

قیمت محصول : 8000 تومان

دانلود
برچسب

پایان نامه اقتصاد زعفران اقتصاد زعفران تحقیق اقتصاد زعفران پروژه اقتصاد زعفران بررسی اقتصاد زعفران درباره اقتصاد زعفران مقاله اقتصاد زعفران

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 14
برچسب ها : پایان نامه اقتصاد زعفران,
+ نوشته شده در شنبه 12 خرداد 1397ساعت 22:46 توسط مجتبی |

تبلیغات متنی
بک لینک ارزان
تبادل لینک رایگان
تبادل لینک رایگان